ЗАБАВКАРСЬКИЙ ПРОСТІР

Наш край представлений майже у всіх видах народного мистецтва. Утім, жоден з них немає лаконічнішого перетворення реалізму на казку, ніж дерев’яні яворівські забавки. Упродовж століть вони навчають розуміти прекрасне і збагачують духовний світ дітей. З ними  завжди приходить свято, сповнене яскравих кольорів, синяви неба, пташиного польоту та веселих танців гультяїв під оркестрову мелодію скрипок, сопілок,  тарахкалець.

Яворівські народні майстри впродовж віків оздоблюють вироби у стилі, притаманному тутешнім традиціям. За яскравим мерехтінням червоно-жовто-зелених вербівок яворівські забавки безпомилково впізнаються серед тисяч інших.

Своєю простотою та досконалістю, витонченістю форм, образністю й естетичною довершеністю яворівська дерев’яна іграшка пробуджує відчуття рідного коріння. Вона несе цілком доступні знання про працю, відпочинок, побут, мистецтво і життя людей загалом.

Традиційна яворівська іграшка знайшла відображення в царині сучасних сувенірів. Взірцями орнаментальних мотивів оздоблюють дитячий одяг, декоративні сумочки, кухонне начиння. Художники переносять забавкарські сюжети на полотна картин,  зображають на листівках,  посуді та сувенірних магнітах. Оздоблення забавками різдвяних ялинок, оформлення інтер’єрів, ландшафтного дизайну територій – усе це реальні приклади сучасного застосування  забавкарських традицій.

Яворівська забавка засвідчує своєрідні мистецькі риси та художню обдарованість мешканців краю. Вона потребує ґрунтовних досліджень не стільки для поглибленого вивчення народної художньої спадщини, скільки для збереження і розвитку мистецьких традицій яворового краю.

Додаткова інформація