ЯВОРІВСЬКА ЗАБАВКА

Наталія Косик

Науку майстрів яворівських

Передає онуку сивий дід –

Як з дерева умілими руками

Створити іграшковий світ.

Із подивом онук спостерігає,

Як оживають дідусеві забавки,

Як пташки крилами тріпочуть,

Їдуть коні, сани і візки...

Гультяї в танці закружляли,

Завів свою мелодію деркач,

Сопілка ніжно зазвучала,

У руки скрипку взяв скрипач.

Колиска, стіл, кріселка, скриня –

Справжні яворівські забавки.

Віками з ними дух гартують

Наші милі й любі діточки.

Нові забавки для діток

 

Пропонуємо вашій увазі нові роботи наших майстрів. Дерев'яні іграшки виготовлені із місцевого матеріалу. Ретельне згладжування кожного елементу і відсутність лакового покриття підсилює природній малюнок деревини та забезпечує належній рівень безпеки для кожної дитини.   

 

 

 

Детальніше: Нові забавки для діток

ЯВОРІВСЬКА ІГРАШКА - СЬОГОДНІ

Яворівська іграшка

У результаті виконання міні-проекту «Виготовлення сувенірної продукції під маркою «Яворівська іграшка» вдалось залучити до відновлення виготовлення традиційної Яворівської забавки не байдужих мешканців села Старичі. Організований Навчальний центр «Мастак» показав, що спільне навчання дорослих і школярів здатне навіть за короткий проміжок давати значні результати. Поряд із народними майстрами та умільцями, усі охочі набувають навиків виготовлення дерев’яних іграшок та розпису в Яворівському стилі. Основні цілі, які ставлять перед собою учасники майстерні, є відновлення та популяризація традиційної Яворівської забавки в поєднані із сучасними концепціями екологічності та безпечності для дітей.

 

Детальніше: ЯВОРІВСЬКА ІГРАШКА - СЬОГОДНІ

ДИВОВИЖНИЙ СВІТ ЯВОРІВСЬКИХ ЗАБАВОК

Дитячі іграшки класично розділяють на види, групи, типи. За конструкцією вони є статичні й динамічні; за використанням матеріалів – дерев’яні, глиняні, сирні, з тканини, сіна та інших природних матеріалів; за образним відображенням – образні й сюжетні; за оздобленням – мальовані, різьблені тощо. Для української народної іграшки характерні дев’ять типологічних груп: 1) фігурки людей; 2) фігурки тварин; 3) звукові іграшки та моделі музичних інструментів; 4) моделі меблів; 5) моделі посуду; 6) моделі знарядь праці, господарського інвентар’я і кухонного начиння; 7) моделі транспортних засобів; 8) моделі зброї; 9) іграшки, які не мають аналогів у природі та предметному світі.

Детальніше: ДИВОВИЖНИЙ СВІТ ЯВОРІВСЬКИХ ЗАБАВОК

ЗАБАВКАРСЬКИЙ ПРОСТІР

Наш край представлений майже у всіх видах народного мистецтва. Утім, жоден з них немає лаконічнішого перетворення реалізму на казку, ніж дерев’яні яворівські забавки. Упродовж століть вони навчають розуміти прекрасне і збагачують духовний світ дітей. З ними  завжди приходить свято, сповнене яскравих кольорів, синяви неба, пташиного польоту та веселих танців гультяїв під оркестрову мелодію скрипок, сопілок,  тарахкалець.

Детальніше: ЗАБАВКАРСЬКИЙ ПРОСТІР

НОТАТКИ З ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ ЯВОРІВСЬКОГО ЗАБАВКАРСТВА

Konik2Перші письмові згадки про яворівську іграшку стосуються 17 ст. Про це свідчать рядки з листа Юрія Липи з Яворова 1944 року до Андрія Жука: «Містечко, де я є, славне вже триста літ із забавкарства». І цю інформацію не можна вважати голослівною. У праці Л. Герус «Яворівська народна іграшка: історія розвитку та сучасні проблеми промислу» є науково доведено, історично обґрунтовано, що такі свідчення Юрія Липи є правдивими, а не припущенням. Серед вагомих аргументів є насамперед географічне розташування Яворова: на перетині важливих торговельних шляхів між Заходом і Сходом. Це вплинуло на розвиток ремесел і торгівлі на теренах краю. Є згадки, що ще наприкінці 14 ст. в Яворові існували об’єднання ремісників.

Детальніше: НОТАТКИ З ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ ЯВОРІВСЬКОГО ЗАБАВКАРСТВА

ІСТОРІЯ ЯВОРІВСЬКОЇ ІГРАШКИ

Яворівська іграшка«Важливу групу об’ємної різьби становлять традиційні дитячі іграшки – найцікавіше художнє явище в народній творчості Яворівщини», – пише Р. Чугай.

Яворівські дерев’яні забавки широко відомі з ХVІІІ ст. Як окремий вид художньої обробки дерева виділяються наприкінці ХІХ ст., коли в Малому Передмісті Яворова зосередився центр забавкарського промислу. Цілі сім’ї працювали над конструюванням меблів для ляльок, дитячих колисок, коників, возиків, пташок, тарахкалець, сопілок тощо. В 1896 році в Яворові було відкрито школу дитячих іграшок, яка сприяла удосконаленню технології обробки дерева і відіграла позитивну роль в організації продажу виробів. Були намагання впровадити нові зразки іграшок, але майстри не приймали їх, виробляючи «свої твори з вправністю автомата, навіть без світла, завжди на одну моду, так як це робили їх батьки і діди», – записані слова директора школи в виданні «Przewodnik przemyslowy» 1896 року.

Детальніше: ІСТОРІЯ ЯВОРІВСЬКОЇ ІГРАШКИ

Додаткова інформація