Відпустова місцина у с. Поруби – Церква Різдва Івана Хрестителя

porubi1Поруби – невелике село на Яворівщині. Підпорядковане Завадівській сільській раді. Населення – 450 осіб.

Цілком ймовірно, що територія сучасного села була вкрита густим лісом, який вирубали для створення поселення. Від слова «порубали», «рубати» і походить назва села – Поруби.

Найперше, що вражає дорогою до Порубів, це мальовничість околиць. Село ніби купається у просторих ланах, які десь на горизонті зливаються із темно-зеленим лісовим пасмом. Поодинокі дерева та невеличкі гаї наповнюють все спокоєм та затишком. Таку ж атмосферу створює старий яблуневий сад, який залишився від колективного господарства. Особливо тут красиво в період цвітіння. А як тут сідає сонце! Гаряче марево котиться за небокрай, обнімаючи струджене село. Важкі промені сонця лягають на достиглі колосся ще нескошеного збіжжя. Золотавий відблиск лоскоче погляд. А серце переповнює дивне відчуття лету…

porubi2Серед цієї неймовірної краси величавою постаттю стоїть дерев’яна церква Різдва Івана Хрестителя (УГКЦ). Народна пам'ять береже спомин про чудесне об’явлення Матері Божої власниці фільварку, графині Малаховській. Сталося це у ХІХ ст. На честь Об’явлення заможна пані збудувала тут каплицю. В 1920 р. місцеві майстри – Федір Васелиха, Панько Грет, Іван Дацко, Іван Шипка, перебудували каплицю у церкву.

В інтер’єрі особливу увагу привертає Іконостас. Його привезли із церкви с. Тростянець, знищеного під час створення Яворівського військового полігону. Добре видно, що Іконостас належав значно більшій церкві. Підтвердженням цьому є поділ ікон намісних рядів, що заходять на стіни бічних вівтарів.

Василь Слободян у своїй праці «Церкви України. Перемиська єпархія» (Львів, 1998 р.) зазначає: «У XVII–XVIII ст. село Поруби належало до щеплотського Успенського монастиря. Існуюча дерев’яна церкова-каплиця збудована у 1920 р. на місці давнішої, яка існувала тут у XIX ст. Зачинена у 1958–1989 рр.»

У 1989 р. храм відкрили. Першу Літургію відправив о. Теодор Стець із с. Завадів. З часу дії церкви і до 1991 р. її обслуговували священики із сусідніх сіл – Завадова та Верблян. Літургія відправлялася один раз в місяць. З настанням Незалежності України храм Різдва Івана Хрестителя став парафіяльним.

Невблаганний час карбує свою пам'ять та історію. Вплинув він і на стан порубської святині. У 2012 р. громада села розпочала роботи з відновлення храму: замінили підлогу, перекрили дах та оббили дерев’яним брусом.

На честь освячення оновленого храму та церковного престолу, до якого вклали мощі Пратулинських мучеників, 7 липня 2013 р. відбулася Архиєрейська Літургія, яку очолив єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ Владика Венедикт (Алексійчук).

Упорядник

Галина РОСЬ

Додаткова інформація