КОРИСНІ КОПАЛИНИ ЯВОРІВЩИНИ

Природа так про все подбала, що повсюди ти знаходиш чому навчатися.

                                          Леонардо да Вінчі

 

Самородна сіркаУсі види корисних копалин, розповсюджених на Яворівщині, належать до чотирьох груп: горючих, неметалічних, будівельних матеріалів, мінеральних і питних вод. Більшість із родовищ за своїми запасами відносяться до групи малих, і лише окремі з них – до середніх і крупних.

 

Горючі копалини представлені нафтою, газом та торфом. Нафта – джерело тепла і енергії. Наші предки обожнювали цей скарб, вважаючи його бальзамом від усіх хвороб. Із розвитком промисловості і транспорту, люди поступово відкривали в нафті все нові якості, виділяли корисні компоненти і знаходили для них надзвичайно широке застосування – від змащування коліс дерев’яного воза до виготовлення найтонших парфумів і тканин. Сьогодні з нафти одержують близько тисячі різноманітних хімічних сполук. Найголовніші з них – бензин, гас, спирти, хімічні та фармацевтичні сполуки, жири, мило та багато інших, на виробництво яких раніше витрачали велику кількість зерна, крохмалю, олії.

 

На території Яворівщини досліджено нафтове родовище Свидниця–Коханівка. За сучасним нафтогазовим районуванням його відносять до Карпатської нафтогазоносної провінції, як і Передкарпатська нафтогазоносна область із Більче–Волицьким нафтогазоносним районом. Єдине газонафтове Свидницько–Коханівське родовище розміщене західніше м. Яворова. Запаси нафти складають 0,5 млн. тонн. Нафта густа, смолиста, характеризується великою густиною і сірчистістю, та низьким вмістом парафіну. Нафтові поклади пластові, літологічно органічні, вони мають газову шапку, велика частина якої знаходиться на території Польщі. В межах району ефективна потужність газоносних горизонтів 5–40 м (загальна сягає до 84 м). Газ складається в основному із метану, а також інертних газів.

 

У районі є значні поклади торфу. Що ж таке торф? Це скупчення напіврозкладених наземних болотних рослин із домішками піску і глинястої речовини. Він темно-бурого кольору, землистий. Найбільші торфовища знаходяться в районі сіл Поруденко, Роснівка, Рясне, потужність пластів торфу часом сягає 10–12 м. У минулому торф був дешевим паливом, це також чудова сировина для хімічної промисловості – добування рідинного палива, фенолів, воску, аміаку, оцтової кислоти, спирту тощо.

 

Неметалічні копалини представлені самородною сіркою, стронцієм. Промислові накопичення сірки виявлено в ратинських вапняках, що залягають у верхній частині тираської світи верхнього тортону, часто межують із гіпсами або розміщені в середині товщі гіпсів. Видобуток сірки проводився на території Немирівського, Язівського родовищ.

 

Сірчана руда представляє собою вапняк, в якому вкраплено прожилки сірки. Сірка буває скритокристалічна, тьмяно-жовта, звичайно, в щільних рудах, і явнокристалічна, яскраво-жовта в тріщинуватих та брекчієвидних рудах. Вміст сірки в середньому дорівнює 25%. Глибина залягання коливається від 45 м до 320 м. На базі яворівської сірки існувало найбільше в Європі гірничо-хімічне підприємство. До 90-х років видобуток сірки тут становив 600 тис. тон на рік, 25% якої йшло на експорт. ХХІ століття поклало кінець експлуатації сірчаних родовищ на території Яворівщини. В кінці 90-х закрито експлуатацію Немирівського ПВС, пізніше було припинено діяльність кар’єру, а в 2005 році видобуток сірки підземним способом в Язівському родовищі.

 

Поклади будівельних матеріалів приурочені до верхньокрейдових, неогенових та четвертинних відкладів. Це одна з найчисленніших груп покладів карбонатних (вапняки, мергелі), глинистих (глини, суглинки), уламкових (піски, пісковики, галька і гравій) та інших порід. Також є поклади каоліну, бентонітових, глауконітових вогнетривких глин. На базі каоліну в с. Старичі побудований керамзитовий завод. Родовище глини біля с. Коханівка є базою цегельного заводу. Поклади будівельних вапняків стали сировиною для виробництва силікатної цегли в с. Страдч.

 

Додаткова інформація