Реалізація проекту: «Розвиток власної справи у сфері зеленого туризму через навчання дорослих»: 2012 р.

Сучасний економічний стан регіону Розточчя характеризується диспропорційним розвитком та загостреною проблематикою в сільській місцевості. Населення перебуває у скрутному економічному становищі. Для більшості сіл характерні негативні тенденції, серед яких нерентабельне господарство, відсутність необхідної техніки, нераціональне використання земель, відсутність належного державного контролю за ціноутворюючими процесами на сільськогосподарську продукцію, а також значний рівень безробіття. Все це суттєво знижує рівень життя в сільських місцевостях та значно погіршує економічний стан регіону в цілому.

 

Одним із найбільш перспективних напрямів відродження та розвитку сіл Розточчя, та разом з цим економічного рівня регіону є організація відпочинку на селі. Впровадження сільського зеленого туризму є дієвим чинником впливу, за допомогою якого стане можливе розв’язання нагальної проблематики сільських територій регіону. Він не виснажує наявні ресурси, а підвищує рівень життя місцевих жителів, спричинює розвиток малого і середнього бізнесу, дає можливість не лише відпочивати, але й розвивати знання традицій, культурної спадщини шляхом безпосередньої участі.

Дані узагальнення не просто теорія, вони підтверджені практикою впровадження зеленого туризму на Розточчі. ТКЯ «Гостинець» уже кілька років працює над проблематикою навчання дорослих у розвитку даної сфери. Минулого року краєзнавці реалізовували проект "Розвиток зеленого туризму в Українському Розточчі – запорука стійкого розвитку регіону" у сільських громадах Лелехівки та Верещиці. Сьогодні можемо говорити про успішні результати діяльності проекту. Кілька сімей розпочали власну справу в сфері виготовлення туристичного продукту для відпочиваючих (приготування страв місцевої кухні, створення домашнього «зоопарку», організація дозвілля на основі місцевих традицій, організація екскурсій). Такі навчання були необхідні, оскільки здійснено кроки на подолання стереотипу, що зелений туризм це тільки для власників нових будинків із всіма зручностями.

З часом до мешканців прийшло розуміння можливостей створення туристичного продукту. Це було досягнуто завдяки професійно підготовленими практичними заняттями, семінарами, майстер-класами.

Завдяки DVVInternational цього року проект «Розвиток власної справи у сфері зеленого туризму через навчання дорослих» успішно поширюється географією Розточчя. В його рамках вдало реалізовується ідея навчання жителів сіл Дубровиця, Домажир та Старичі із розвитку власної справи в галузі зеленого туризму на Розточчі. Оскільки більшість мешканців цих населених пунктів також не мають стабільного заробітку, то даний проект є одним із варіантів вирішення проблеми безробіття. Позитивні результати минулорічного проекту істотно вплинули як на розширення кола учасників навчань, так і на ефективність навчального процесу. В процесі реалізації завдань проекту значна частина мешканців зрозуміли і те, що для розвитку інфраструктури сільського зеленого туризму не вимагається значних капіталовкладень, оскільки наявна матеріальна база сільських територій є достатньою для розвитку власної справи. 

Організатори навчань, безумовно, спрямовували роботу на формування практичних навичок, які необхідні для започаткування власної справи у сфері зеленого туризму. Однаково, реалізовували і головну мету проекту з розширення доступної сфери освіти дорослих та втілення принципу навчання впродовж життя.

Невимушено впроваджувався принцип розвитку громад. Адже, туристична інфраструктура, як цілісна система, сприяє розвиткові широкого спектру туристичного послуг. Важливо, що учасники навчання висувають ідеї і намагаються спільно їх вирішувати. Наприклад, втілення спільного бажання мешканців Дубровиці, Домажиру відвідати визначні місця Яворівщини і більше довідатись про рідний край. Це спонукало їх на колективне вирішення організації поїздки.

Учасники проекту природно сприйняли навчання з теми відродження місцевих традицій, обрядів, народних промислів. Проведені майстер-класи по вишивці, писанкарству, художньому розпису, різьбі, створенню сувенірної продукції мотивували учасників на розвиток власного туристичного продукту. Практичні заняття з озеленення громадських територій села спонукали кілька сімей на створення зелених ландшафтів на власних подвір’ях та започаткування у цій галузі власної справи. З часом, реалізації отриманих навиків у розвиток власної справи спрямує людей на відновлення родинних цінностей і умотивує на покращення якості життя у сільській місцевості.

Позитивним аспектом була присутність на заняттях молоді та дітей. Це сприяє єдності поколінь та активізує старших людей у навчальному процесі. Приклад дорослих, активна участь у майстер-класах допомагає зміцненню родинних цінностей і передачі з покоління в покоління місцевих традицій.

В рамках проекту напрацьована програма по навчанню дорослих у сфері розвитку зеленого туризму, розроблені методичні матеріали та підготовлено навчальний посібник по даній тематиці, який адаптований до навчання у даному регіоні.

Цей проект є одним із шляхів подолання розчарувань, байдужості, безробіття сільських мешканців, налагодження малого і середнього бізнесу в галузі зеленого туризму, органічного землеробства, інноваційного етнотуризму.

 

 

Наталія Косик
Голова ТКЯ «Гостинець»

Додаткова інформація