Реалізація проекту: "Католицька народна школа": 2012-2013 роки.

Європейський досвід засвідчує актуальність навчання дорослих впродовж життя. Саме завдяки налагодженню такої освіти багато країн світу досягли технологічного, соціально-економічного і культурного прогресу. В цьому плані вкрай важлива роль відводиться соціальному і духовному розвитку особистості, що конче потрібний для активної творчості та діяльності в сучасному динамічному житті. Мова йде про постійний, безперервний розвиток людини протягом всього життя.

  Комісія у справах молоді УГКЦ у партнерстві із Західноукраїнським ресурсним центром та Товариством краєзнавців Яворівщини «Гостинець» мають задекларовану місію, направлену на зміцнення громадянського суспільства шляхом навчання дорослих впродовж життя. За фінансової підтримки німецького благодійного фонду «Реновабіс», ці організації втілили в життя проект навчання молодих людей за програмою Католицької Народної Школи. Діяльність школи проводилась за схемою чотирьох навчально-тренінгових сесій, які проходили у реколекційно-духовному молодіжному центрі м. Новояворівськ. Партнери із української сторони злагоджено співпрацювали, забезпечили організаційні завдання, програмове та тематичне наповнення занять, методичні матеріали, а також високу якість професійного підходу до навчання у КНШ.

Основною метою навчання було сприяння особистому розвитку молодих людей з сільської місцевості та малих міст Яворівщини. Важливо, що тематика навчань в основному була сформована на основі пропозицій самих учасників навчання, оскільки проводилось анкетування на визначення їхніх освітніх потреб. Таким чином, провідна роль у програмі навчання належала учасникам, а процес навчання здійснювався у спільній взаємодії висококваліфікованих викладачів, тренерів і тих, хто навчався.

Впродовж чотирьох сесій учасники спілкувались на духовні теми з о. Ростиславом Пендюком та о. Юрієм Щурком. Кожна тема розглядалась в напрямку розбудови свобідного внутрішнього життя з Богом: переосмислювали питання місії особистого життя, опрацьовували Катехизм української греко-католицької церкви «Христос – наша Пасха», вчились шукати живого спілкування з Богом через молитву. За результатами розгляду біблійних тем практично всі учасники групи відзначили появу посиленого бажання глибше пізнавати Святе Письмо, як найдосконаліший план і дороговказ нашого життя.

Присутність Божого Слова на церковних Богослужіннях і наша участь у них – тема, що спонукала учасників до роздумів, обговорень і висновків: церква – взірець людської спільноти; парафія має бути живою; ми можемо організувати роботу на парафії з дорослими, дітьми та молоддю. Слушними були настанови, поради як в цьому наміренні долати перешкоди, оскільки духовна боротьба в житті християнина неминуча.

КНШ – школа для дорослих, що охоплює теми суспільного характеру. На першій сесії не всі були готові до такого тематичного синтезу. Утім, прийшло розуміння того, що для організації роботи на парафії необхідно розвивати особисті лідерські якості, створювати команду і працювати в ній, приймати рішення і мотивувати парафіян до життя з Богом. Саме на такі теми проводили заняття тренери Левко Довган та Ігор Бущак. Вони також подали надзвичайно потрібні знання із основ публічного виступу, сталого споживання та бережливого ставлення до довкілля. Не тільки наука екологія, а, насамперед, Боже Слово вчить, що земля є Божим творінням, а недбале ставлення до неї є гріхом. Християнська етика довкілля розкрита у Катехизмі УГКЦ і пояснює, що через пошану до Божого творіння людина віддає хвалу Богові. Рівноцінно християнське розуміння економіки трактується правом кожного громадянина на працю та справедливу винагороду. Насущна тема з основ формування і правильного розподілу сімейного бюджету, проведена тренером Юрієм Мокрицьким, була схвально сприйнята аудиторією. Багато корисних порад із планування і розподілу часу учасники отримали від Олесі Верман на тренінгу із тайм-менеджменту.

У програмі навчань КНШ важливе місце займають теми із сімейного спілкування та виховання дітей. О. Ростислав орієнтував слухачів на формування християнських відносин в родинах і «ламав» стереотипи понять про спілкування в сім’ї та співіснування поколінь. Психолог, фахівець із питань виховання дітей Наталка Ільчишин провела тренінги: «Пізнання себе. Як себе змінити», «Цілі та мотивація», «Батькам про дітей», «Спілкування в сім’ї». Учасники визнавали нестачу знань і вмінь по вихованню дітей, активно обговорювали навчальні «сімейні ситуації», консультувались із тренером щодо особистих питань і отримували кваліфіковані поради.

Для практикуючого християнина дуже важливо знати свій рідний край, особливо його духовні осередки. За час перебування у КНШ учасники школи на заняттях ознайомитись із мистецькою спадщиною Яворівщини, а також здійснили незабутні мандрівки до духовних джерел Чернилявського Ліска, Яворова, Прилбич, прощу до відпустового місця в с. Глиниці. Споглядання святинь, спільна молитва, відвідини етнографічного музею та майстерні гончара – це ті приємні миті, які додали родзинку до практичних занять.

Важливо, що був час для духовного розважання та осмислення почутого. Всі заняття проводились у вільній формі спілкування, учасники брали активну участь в обговореннях. Викладачі не завжди давали готову відповідь, а створювали ситуації за яких слухачі самостійно розв’язували проблемні ситуації. Як унаочнення тематичного викладу учасникам були запропоновані вечірні перегляди фільмів із коментарями тренера і наступним обговоренням. Невимушена атмосфера сприяла практикуванню первинних форм публічних виступів та виявленню творчих здібностей учасників. Кілька осіб погодились поділитись своїми вміннями і провели майстер-класи: Галина Андрейко вчила основ розпису яворівської іграшки; Леся Більська презентувала способи приготування страв традиційної яворівської кухні; Наталія Захарко навчала виготовляти маки зимові; Іван Більський демонстрував технічні можливості фотоапарата. На вечірнє дозвілля також була запрошена досвідчена майстриня Ольга Худоба, що поетапними кроками навчала виготовляти вироби із полімерної глини. А майстер танцю, Людмила Байдак, практично ознайомила учасників із сучасними та традиційними танцями і навчила танцювати віденський вальс.

Навчання, практика, спілкування, дозвілля – це обов’язкові складові повсякдення, з яких складається наше життя. Школа КНШ спрямовує свідомість учасників на духовне наповнення кожної миті, навчає жити з Богом у кожній конкретній ситуації, запрошувати Його у процес виховання дітей, у подружнє спілкування, у працю і на відпочинок, у планування часу і роботу на парафії… і вірити, що з Богом все виходить на добро, бо інакше просто не буває.

Це добре зрозуміли учасники школи і в анкетах висловили наступні враження:

Рівень викладання дуже високий та фаховий.

Усі, хто працюють у цій школі дуже відповідально і професійно віднеслися до справи. Дані навчання сприяють підвищенню власної самооцінки та інтересу до життя.

Надзвичайно цікавою була тема по вивченню історії Ізраїлю до народження й під час життя Ісуса, яка допомогла краще зрозуміти зміст Біблії.

Екскурсії дуже змістовні та потрібні, шкода, що так мало.

чення себе і свого життя іншими очима.

Навчання стимулювало роботу над собою.

Цікава організація дозвілля, важливо те, що все має практичне застосування вдома. Важливо, що враховувались наші побажання до підбору тем.

Школа – це корисний, активний відпочинок.

Школа забезпечила близьке знайомство, дружню атмосферу та сімейний затишок.

Тут відчувалась присутність Бога…

Появилось бажання вивчати Біблію та організовувати різні заходи при парафії. Смачна кухня та комфортні умови проживання.

Буду розказувати про КНШ де тільки зможу.

Мрії збуваються! КНШ – це райський куточок. Бракує слів… З нетерпінням чекала кожної зустрічі з друзями. Багато нового та цікавого. А практичні заняття, поїздки по святих місцях – надзвичайно корисні, майстер-класи – вражаючі, кухня – найсмачніша в світі! Приміщення – прекрасне, затишні кімнати. Найкращі дозвілля, досвідчені викладачі.» «Чесно зізнатись, що вперше їхала сюди із неповним розумінням, що це таке, що буде, що таке КНШ. Але після першої зустрічі мої побоювання і скепсис розвіялися. На кожну наступну зустріч я не їхала, а «летіла», бо так душа потребувала того, що ми називаємо «спокій», «душевна рівновага», «гармонія». Хочеться сказати величезне спасибі організаторам за те, що жертвуючи сім’ями, своїм часом, робили все заради того, щоб все було якнайкраще.»

Наталія Косик. Голова Товариства краєзнавців Яворівщини «Гостинець»

Додаткова інформація