contentmap_module

Яворівщина на карті

Яворівщини є не просто малою цяточкою на карті України, а регіоном у 1548 км², який за площею все ж перевищує територію таких малих європейських країн, як Монако (1,95 км²), Ліхтенштейн (160 км²), Мальту (315,6 км²) та Сан-Маріно (61,19 км²). Яворівський район займає 7,1% від території Львівщини і є другим за площею в області після Сокальського (Довідник, Львів2007).

Назва нашого краю виринає з глибини віків – з часу, коли  тут шуміли верховіття густих яворових лісів. За народним повір'ям, явір є благородним деревом, що освітлює душу і помисли та оберігає від темних сил. Здавна наші предки виготовляли з цього дерева колиски, іграшки, робили яворові брами, що очищали нещирі помисли гостя, який заходив на подвір'я. Яворівщина – це давня історична земля, на теренах якої перехрещувались торгові європейські шляхи, земля, яка на початку другого тисячоліття була умовною межею між Київською і Давньопольською державами, а пізніше стала ласим шматочком у руках іноземних поневолювачів. Відповідно до історичного часу вона носила різні назви: Яворівщина, Яворівське староство, Яворівський повіт і Яворівський район. Яворівський район був створений 4 грудня 1939 року, але в результаті територіальної реформи сучасні межі району задокументовані в 1964 році.

Яворівський район розташований у північно-західній частині Львівщини і межує на заході з Ярославським і Любачівським повітами Польщі, на сході – з землями міста Львова, на півночі – з Жовківським, на півдні – з Мостиським, Городоцьким і Пустомитівським адміністративними районами області. Крайніми точками яворівського краю можна вважати на півночі с. Сопіт, на сході – м.Львів, на заході – с. Глиниці, а на півдні – с.Новосілки. Загалом територія Яворівщини витягнута з заходу на схід на 63 км, з півночі на південь – на 43 км, а територіальний центр району знаходиться на північно-західній околиці села Старичі. Головним адміністративним центром району є місто Яворів (49º56' пн. ш., 22º24' сх. д.), розташоване за 45 км на північний захід від Львова і на 18 км від кордону з Польщею (Топографическая карта, 2002).

Незважаючи на те, що 25% території району займає військовий полігон, Яворівщина за чисельністю населення (дані 2007 року – 122,0 тис. осіб) займає перше місце в області. Більшість населення проживає в сільській місцевості – 66,7 тис. осіб, у містах – 55,5 тис. осіб. До складу нашого району входять 2 міста: давній історичний Яворів, в якому сьогодні проживає 12700 мешканців та урбанізоване "дітище" 60-х років – Новояворівськ із його майже 30-тис. населенням (27683 ос.). На місці давніх історичних поселень розбудувались 4 селища міського типу – Івано-Франкове (6003 ос.), Краківець (1146 ос.), Немирів (1900 ос.) та Шкло (5446 ос.). По берегах річок розмістилось 132 малих і великих яворівських сіл, що об'єднуються в 31 сільську раду. Найбільшими селами є Старичі (3420 ос.), Нагачів (2973 ос.), Прилбичі (2362 ос.), Наконечне І і ІІ (2303 ос.), Бірки (2204 ос.) Чернилява (1886 ос.) та Рясна-Руська (1814 ос.) (Львівська область, 2007). Яворівщина – густонаселений район, в якому на 1 кв² землі припадає 105 мешканців, що значно перевищує середню густоту населення України (80 осіб на кв²).

Яворівщина знаходиться на перетині давніх торгових шляхів між країнами Західної і Східної Європи, Скандинавії та Аравії. Сучасні міжнародні магістралі успадкували історичні напрями доріг і проходять нині через наш край, сполучаючи європейські держави. Транс'європейська автомагістраль ЛісабонКиїв, пролягаючи через смт. Краківець, м. Яворів, м. Новояворівськ та смт. Івано-Франкове, з'єднує польське місто Ярославль зі Львовом.

У смт. Краківець знаходиться найбільша на західному кордоні України митниця "КраковецьКорчова". Територіальні автомобільні шляхи сполучають Яворівщину з сусідніми районами. Також функціонує залізниця, що здійснює вантажні перевезення Львів–Яворів та пасажирські – Львів–Старичі. В межах району добре розвинена мережа автодоріг із твердим покриттям, що з'єднують села з районним центром та Львовом. Яворівщина має добре налагоджені економічні зв'язки з сусідніми районами, обласним центром та Польщею.

Наш край розміщений на межі природних районів Карпат, Полісся і Поділля, в басейнах Чорного і Балтійського морів. Більша частина району належить до Головного Європейського вододілу – Розточчя, що зумовило розташування Яворівщини в басейнах  приток Сяну і Дністра. Поверхня яворівської землі – підвищені хвилясті рівнини з малородючими грунтами, порослі масивами мішаних лісів, що чергуються з запашними лугами та сільськогосподарськими угіддями.

За економічними ознаками Яворівщина характеризується як промислово-аграрний район, основним багатством якого є поклади технічної сірки, сировина для будівельної індустрії, природній газ, нафта, лісові насадження та водоймища, а також рекреаційні ресурси.

Загалом Яворівський район можна охарактеризувати як такий, що має вигідне географічне положення і є своєрідною яворовою брамою на західному кордоні України.

Косик Н., Косик Л. Скарби Яворівщини. – Львів: Логос. – 2009. – 244 с.

Додаткова інформація